Sekret tajemniczych kodów na wydrukach rozwiązany!

30 grudnia 2015

drukarka laserowaZa każdym razem, gdy drukujemy korzystając z możliwości drukarki oraz laserowego urządzenia wielofunkcyjnego, automatycznie nanoszony jest tajemniczy kod w postaci punktów. Może być on używany nie tylko do identyfikacji drukarki, ale nawet osoby, która z niej korzystała.

Oczywiście, brzmi to jak kolejna teoria spiskowa, okazuje się jednak, że wcale nie mamy do czynienia z fikcją, ale z faktem, który nalazł potwierdzenie. Jesteśmy tego świadomi już od ponad dziesięciu lat, od tego bowiem czasu wiemy, że kolorowe wydruki producentów takich, jak Xerox lub HP zawierają zakodowane informacji. Niektórzy analitycy tego zjawiska mówią nawet o swego rodzaju steganografii drukarkowej.

Do pewnego momentu niejasny był nie tylko sam cel, ale również znaczenie wspomnianych ukrytych punków. Na szczęście dziś wiemy już, co próbowano przez nas ukryć. Niemała jest w tym zasługa badaczy bezpieczeństwa z Electronic Frontier Foundation, których zainteresowały nie tylko same kolorowe kropki, ale również to, że z wydruku na wydruk zmienia się ich układ. Na temat sekretnych informacji milczeli oczywiście również sami producenci, choć przedstawiciele firmy Xerox przyznali pod naciskiem pracy, że zakodowane dane mogą informować o czasie drukowania oraz numerze seryjnym wykorzystywanego w tym celu urządzenia.

Oznakowania zazwyczaj są drukowane w obszarze kwadratu, którego bok wynosi około 1 centymetra. Kropki są koloru żółtego, zazwyczaj mają mniej niż jeden milimetr średnicy i można je znaleźć na każdej stronie wydruku. Stworzony przez punkty wzór jest widoczny dopiero po zastosowaniu urządzeń powiększających takich, jak choćby lupa albo poprzez skan dokumentu w największej rozdzielczości. Na podstawie setek nadesłanych im wydruków badacze EFF rozkodowali zdecydowaną część znaków i to nawet pomimo tego, że producenci drukarek przekonywali, że możliwość taką mają jedynie służby specjalne. Badacze EFF nie wykluczają zresztą, że zakodowane dane mogą być wykorzystywane przez służby specjalne, co może pomóc między innymi w identyfikacji fałszerzy.

Ludmiła Piotrowska

Pracownik biurowy w firmie komputerowej, Wrocław.