Wady i zalety drukarki laserowej.

19 października 2015

Drukarki laserowe od dłuższego już czasu szturmem zdobywają polski rynek. Do wzrostu ich popularności przyczyniło się przede wszystkim obniżenie cen drukarek monochromatycznych i jakość ich wydruku w porównaniu do drukarki atramentowej.

Drukarki laserowe są bardziej uniwersalne, można drukować na prawie wszystkich nośnikach (rożnego rodzaju arkusze papieru lub foli), można dzięki nim uzyskać nawet wydruk termotransferowy. Dodatkowo są urządzeniem nowszym, a przez to ciekawszym na rynku, co również przyczyniło się do ich popularności. Jednak odkąd się pojawiły, ciągle wraca to samo pytanie- czy na pewno są lepsze od drukarek atramentowych? Jak wygląda porównanie ich możliwości i cech? Przy głębszych rozważaniach nad tematem, sprawa nie wydaje się już taka oczywista. Biorąc pod uwagę wydruk z drukarki monochromatycznej, jednokolorowej, można stwierdzić, że koszt wydruku jest mniejszy i jakościowo lepszy – wydruk arkusza A4 z gęstością zadruku na stronie na poziomie 6% to koszt wynosi ok.8-10 gr, taki sam wydruk w drukarce atramentowej kosztuje nas ok. 80 gr.

Jeśli drukarka laserowa służy nam tylko do druku tekstów czy schematów biurowych, porównanie kosztów samo mówi co jest to dla nas znacznie bardziej opłacalne. Minus jednak pojawia się w momencie wydruku grafiki - rozdzielczość w drukarce laserowej jest dość ograniczona, jest to tylko 800 x 800 pixeli. Przy wydruku tekstu nie zrobi nam to dużej różnicy, jednak przy wydruku zdjęć czy rysunków graficznych z wieloma szczegółami, będzie to miało spore znaczenie. Różnica jest także przy kosztach zakupu tonerów. Tonery do drukarek laserowych kolorowych z systemem CMYK to koszt ok. 800 zł, natomiast do drukarki atramentowej kolorowej to ok. 200 zł. Koszty wydruku laserowego w kolorze to ok. 40 gr, a w drukarce atramentowej cena wydruku sięga do 1,80 zł. Porównując do końca weźmy również pod uwagę cenę zakupu samego sprzętu, drukarki atramentowe w tej chwili kosztują już naprawdę niewiele.

Ludmiła Piotrowska

Pracownik biurowy w firmie komputerowej, Wrocław.