Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

26 października 2015

Jeśli chodzi o urządzenia drukujące to bez wątpienia laserowe należą obecnie do najczęściej wykorzystywanych zarówno przez bardzo duże firmy jak i domowych użytkowników. Budowa jest tutaj mocno skomplikowana i zależeć będzie od tego jaka jest sama drukarka.

Laserowa drukarka do przetworzenia danych z komputera będzie wykorzystywać procesor obrazu rastrowego, który będzie w stanie modelować generowaną przez laser wiązkę światła. Następnie to światło będzie kierowane na bębny i będzie w stanie zmienić właściwości fotoelektryczne powierzchni wałka. To sprawi, że możliwe będzie nanoszenie obrazu na bęben. Ten proces uzależniony jest od developera, czyli cząstki żelaza, która jest na wałku magnetycznym i przenosi toner na bęben. Toner potem przenoszony jest przez dotyk na papier i utrwalany na kartce papieru. Tutaj swoje istotne zadanie spełnia fuser, który zbudowany jest najczęściej z dwóch wałków: dociskowego i grzewczego. Papier, gdy przechodzi przez wałki będzie się ogrzewał do 200 stopni tak, że toner się w niego wtapia. W momencie, gdy druk ma być kolorowy należy oświetlać bęben światłoczuły i drukować wszystkie poszczególne barwy składowe. Zastosowanie dodatkowych kolorów będzie poprawiać głębie tonalną obrazu i tonery będą się wolniej zużywać. W czasie powstawania obrazu istotną rolę ma właśnie także fuser jak i wiele innych części takiej drukarki, przy czym każda taka cześć ma swoje istotne zadanie. Pickup roller lub feed roller To rolka, która nie musi mieć okrągłego kształtu, pokryta jest gumą i pobiera kartki z podajnika. Jeśli element ulega uszkodzeniu czy zabrudzeniu to trzeba się nim zająć i doprowadzić go do odpowiedniego stanu. Separator To guma, która będzie odpowiedzialna za pobieranie pojedynczych kartek. Jeśli chodzi do sytuacji, w których do druku jednocześnie pobieranych jest kilka kartek to będzie trzeba ją wymienić na nowo.

Konserwacja drukarki laserowej Gdy powierzchnia separatora ulega zabrudzeniu to trzeba ją wyczyścić płynem do renowacji. Transfer roller (elektroda rozładowująca) Element ten stworzony jest z czegoś na kształt gąbki. Odpowiedzialny jest za przyciąganie tonera z powierzchni bębna na kartkę papieru. Elektroda położona jest blisko bębna OPC i widoczna w drukarce przy wyjmowaniu tonera. Bearing To łożysko na wałku grzejnym lub dociskowym. Pozwala na ruch obrotowy wałka dociskowego. Jest to cześć, która będzie wytrzymała na naciska i pracę w wysokiej temperaturze. Odporna na korozję i zatarcia Thermistor Odpowiada za temperaturę drukarki Fuser Gear Zębatka, która napędza moduł utrwalania fuser i posiada różną liczbę trybów Fuser To wspominana już część, która ma odpowiadać za to, że toner będzie termicznie utrwalony Heting lamp / heating element (lampa grzejna) To element grzewczy, który gwarantuje tworzenie odpowiedniej temperatury Upper fuser roller / heating roller Wałek grzewczy, który zostaje pokryty teflonem i odpowiedzialny jest za to, że toner będzie dobrze wtapiany w kartkę papieru. Fuser slim sleeve Podobnie jest to element, który będzie odpowiadał za to, że toner jest dobrze wtopiony w kartkę papieru. Nakłada się ją ruchem kołowym na element grzewczy. Chodzi o to, by doszło do ułatwienia sytuacji, w której toner będzie wtopiony w kartkę papieru w należyty sposób. Ważny jest smar przewodzący, który nakłada się na boki grzałki, tak by nie ślizgała się folia. Pressure roller (wałek dociskowy) To gumowy wałek, który ma często pomarańczowy kolor i odpowiedzialny jest za to, by był odpowiedni docisk kartki papieru do folii. Uszkodzenie powierzchni będzie powodować miejscowe sytuacje, w których toner nie jest dobrze utrwalany na kartce papieru. Powierzchnia pomarszczona zatrzymuje nośnik lub kartkę na module utrwalania, może dochodzić do jej zgniecenia. Flag Mechaniczny czujnik np. przelotu papieru Delivery Roller Rolki, które będą odpowiadać za przesuwanie nośnika miedzy modułami. Drukarka laserowa składa się więc z masy różnorakich elementów, które mogą ostatecznie zdecydować o wydajności jej pracy.

Ludmiła Piotrowska

Pracownik biurowy w firmie komputerowej, Wrocław.